Space branding, czyli co daje firmie przyjazne miejsce pracy?
O co zadbać, by miejsce pracy integrowało zespół, przypominało o misji i celu? Jak zamanifestować wartości firmy w biurowej przestrzeni? Czego potrzebuje wnętrze, żeby budować pozytywne doświadczenia użytkowników? Kompleksowa aranżacja to nie tylko meble, dywany i zasłony. Dla pracowniczego dobrostanu niezbędny jest wayfinding – to on ułatwia poruszanie się po obiekcie, i space branding – bo wzmacnia więź z firmą.
Wayfinding – łap flow w biurowcu!
Spieszysz się na badania w przychodni, szukasz kierunku zwiedzania w muzeum, a może pędzisz na spotkanie organizacyjne dla nowych kursantów – czy zawsze trafiasz bez błądzenia? Ile razy długie, puste korytarze w urzędzie lub bloku dezorientowały Cię w poszukiwaniach właściwych drzwi? Bez czytelnego oznaczenia pięter i kierunków można poplątać ścieżki nawet w znajomej przestrzeni. I dlatego biurowiec potrzebuje czytelnej, zrozumiałej nawigacji dla swoich użytkowników, tak samo jak dworzec czy szpital.
Projektujemy wayfinding, który ułatwia użytkownikom określenie swoich współrzędnych i odnalezienie drogi do celu. Za pomocą znaków graficznych oznaczamy funkcje pomieszczeń, wnęk, numery pięter czy drogę do windy lub toalety, a zastosowanie elementów architektonicznych (jak np. mapki interaktywne) umożliwia rozpoznanie swojej lokalizacji i decyzję o kierunku ruchu. Tak uzbrojona przestrzeń pomaga petentom, kontrahentom i nowo zrekrutowanym zeskanować przestrzeń i błyskawicznie ją oswoić.
A jakie to ma znaczenie dla komfortu pracy?
Wayfinding podnosi jakość komunikacji między pracownikami – spójne oznaczenia gwarantują, że wszyscy wiedzą, gdzie odbędzie się narada w sprawie projektu, gdzie zespół do spraw administracji ma wewnętrzne spotkanie i w której strefie wspólnej umawiają się na chillout. Tak oto jasna informacja buduje warunki połączenia, płynności, harmonii i redukuje stresogenny pośpiech, ryzyko pomyłki czy spóźnienia.
Zobacz, jak nasze projektowe manewry podnoszą walory biurowej przestrzeni, efektywność i satysfakcję z pracy. A Twoi klienci od progu wiedzą, dlaczego mogą polegać na Twojej firmie.
Space branding – kiedy ściany myślą
Anonimowe, sterylne i pozbawione emocji przestrzenie nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, relacjom między podwładnymi, kontaktom z klientem. Space branding zmienia ten stan rzeczy. Rozwijając architekturę wnętrza za pomocą spersonalizowanej grafiki, murali i instalacji ściennych, budujesz w swojej firmie wiedzę o wartościach marki i wzmacniasz zaangażowanie swojej załogi. Tak własnie działa wall design zaprojektowany w oparciu o elementy księgi znaku, historię firmy, lokalny kontekst i kulturę.
Projektując środowisko do pracy, sięgamy także do głębokich motywacji pracowników: czego potrzebują, by się skupić, co ich resetuje między zadaniami, a co łączy i sprawia, że są zaprzyjaźnionym zespołem? Badamy te uwarunkowania, żeby koncepcje biur i wspólnych przestrzeni dopasować do profilu firmy i jej trybu działania. Dlatego gdy ekologia wpisuje się w paradygmat firmy, przemycamy do chillout roomów lub sal konferencyjnych zrecyklingowane materiały, innym razem wzmacniamy poczucie misji, aranżując ścianki do ekspozycji zdjęć z eventów i dyplomów honorujących prospołeczną aktywność firmy. A gdy widzimy, że do energicznego funkcjonowania ekipy brakuje przestrzeni integrującej, kreujemy w jadalni platformę do rozluźniających rozmów przy dobrej kawie lub lunchu. W każdym z tych pomieszczeń nawiązujemy do kolorów i typografii firmy, zachowując ich spójność z zastosowanymi w pozostałych wnętrzach kolorami, logotypami, grafikami i surowcami.
Chcesz się przekonać, jak takie wnikliwe zabiegi w przestrzeni wzmacniają wizerunek marki i odróżniają ją od konkurencji? Zerknij na naszą realizację space brandingu dla katowickiego oddziału światowej korporacji IT.
A w czym space branding pomaga pracownikom?
Otaczająca ich identyfikacja wizualna pozytywnie nastraja do wykonywania zadań, wzmacnia zawodową tożsamość, buduje więź z firmą i poczucie przynależności do określonego środowiska. Ta atmosfera i koherencja buduje wiarygodność firmy także w oczach Twoich klientów. I przyszłych pracowników. Space branding jest bowiem świetnym narzędziem marketingowym w strategii employer branding – przyciąga uwagę kandydatów do pracy, zwłaszcza wykwalifikowanych specjalistów, dla których solidne wynagrodzenie to punkt wyjścia w negocjacjach, a kartą przetargową jest właśnie zadbany, inspirujący ekosystem pracy.
Harmonijny spacebranidng redukuje stres.
Nadaje rytm wnętrzu… i pracy.
Holistyczne uzdrawianie przestrzeni
Zestawianie informacji i obrazu w przekaz, który komunikuje wartości firmy i utrwala wizualną identyfikację marki – to wnosi wizerunek firmy na wyższy poziom. Ale space branding robi coś jeszcze – poprawia ergonomię pracy i komfort psychiczny użytkowników. Ma w sobie coś z holistycznego uzdrawiania organizmu – w tym wypadku organizmu z betonu, cegły i szkła;)
I tak jak nie wyleczą z choroby hurtowo zażywane suplementy i tabletki przeciwbólowe, tak nie poprawia funkcjonalności biura inwazja oznaczeń, tabliczek czy ilustracji – ich częstotliwość podania i wielkość porcji powinny być dopasowane do konkretnych warunków. Dlatego tak ważne jest, by numery pomieszczeń, oznaczenia stref, kierunkowskazy, znaki funkcyjne i semafory z piktogramami były umieszczone w strategicznych miejscach, widocznych z różnych perspektyw. A logotypy, elementy scenograficzne czy grafiki wypełniały puste powierzchnie, tworząc z oznaczeniami zrównoważoną kompozycję.
W Studio BARDZO chwalimy się swoim know-how opartym o lata eksperymentów streetartowych oraz wiedzę wspierających nas architektów i rzemieślników. Przekładamy design na język codzienności, dlatego z naszej pracowni wychodzą rzeczy potrzebne, użyteczne, nie przeprojektowane.
Dla ludzi. Pełne synergii i energii.